PL-6M300-8 POWERLINK 6"
+2
PL-6M300-8 POWERLINK 6"
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
PL-6M300-8 POWERLINK 6"
Product Details
Brand: POWERLINK
General Specifications
Overall Dimensions  –  168mm x 75mm
RMS Power  –  150W
Program Power  –  300W
Sensitivity  –  94dB
Frequency Response  –  110Hz-12KHz
Voice Coil Diameter – 1.5″
Nominal Impedance – 8 Ohms
DC Resistance – 5.4 ohms
Magnet – 30 Oz Ferrite
Basket Material – Stamped Steel Basket
Cone Material – Paper
Voice Coil Winding Height – 9.3mm
Gap Height – 5mm
Xmax – 2.15mm