EV ZLX-12P-G2 12" POWERED MONITOR
+6
Save this product for later
Share this product with your friends
ShareSharePin it
Product Details
Brand: EV
Enjoy professional-grade sound reproduction with the black Electro-Voice ZLX-12P-G2, a compact and versatile 12" 2-way 1000W Bluetooth-enabled powered loudspeaker. This speaker is designed with custom-engineered drivers housed in a rugged enclosure, making it ideal for rental houses, mobile entertainers, stage monitors, and more.
Key Features:
  • Bluetooth Connectivity
  • High-Performance Audio
    Powered by a 1000W Class-D amplifier, the 12" woofer and 1.4" high-frequency titanium compression driver deliver a frequency range of 48 Hz to 18 kHz (-10 dB) and a maximum SPL of 126 dB.
  • Digital Signal Processing (DSP)
    The Quicksmart DSP offers best-in-class processing. Features include:
    • Easy setup via presets.
    • Sub/top system match.
    • Three-band input EQ and seven-band output PEQ/GEQ.
    • Five user-programmable presets.
    • Visual monitoring of limiter status, input level control, meters, and master volume control.
      All settings are conveniently accessible via the full-color LCD display.
  • Remote Control and Monitoring
  • SST Waveguide Technology
  • Connectivity Options
    Equipped with two XLR-1/4" combo inputs, a 3.5mm aux input, and an XLR output, the ZLX-12P-G2 accommodates mixers, instruments, and more. Independent input/output gain controls ensure efficient setup and signal adjustment.